Gondolatok
Sajnálatos módon a hívő keresztények közül is nagyon sok olyan akad, aki magát a keresztény szót a kereszthez, mint tárgyhoz köti. Erre egyszerű a magyarázat, hiszen a templomokba belépve elénktáruló keresztek, vagy akár - a keresztény mivoltot hirdető - nyakláncok végére aggatott feszületek valahogy ezt sugallják a számunkra.
Ha azonban mélyebben belegondolunk, fura egy vallás lenne a miénk, ha pontosan abból az eszközből eredne a név, melyen megkínozták és halálba sodorták a Megváltót.
Nézzük akkor, hogyan is keletkezett keresztény vallásunk elnevezése! Az egész dolog a Fölkent szóból ered, ugyanis a Fölkent héberül Mosiah (vagy Messiás) (משיח), aminek görög megfelelője: Chrisztosz (Χριστός). Ez egy főnév és ebből született a chrisztianosz (Χριστιανος), vagy Christianus kifejezés, ami annyit jelent, hogy "Krisztust követő", vagy "krisztusi". A középkorban magyarul ezt krisztiánnak, vagy krisztyánnak mondták. A XVII. században azonban a szó leegyszerüsödött és keresztyén lett belőle (a mai protestánsok egy része még mindig ezt a szót használja a keresztény helyett), majd tovább egyszerüsödve eljutottunk a keresztény szóhoz.
Tehát magának a keresztény szónak nincs sok köze a kereszthez. A keresztény szó azt jelenti, hogy Krisztust követő. Mindenki, aki kereszténynek vallja magát, azzal azt mondja, hogy Ő egy Krisztust követő ember.